Genetika

Izbirni predmet se povezuje s predmetom Biologija v 9. razredu osnovne šole. Je njena nadgradnja in spada v naravoslovno področje.

Učenec lahko izbere izbirni predmet v 9. razredu in sicer v obsegu 32 ur.

TEME IN VSEBINE

Pri izbirnem predmetu Genetika učenci poglobijo, nadgradijo in razširijo znanje in izkušnje, ki so jih pridobili pri obveznem predmetu. V ospredju je povezovanje teorije in prakse, pridobivanje uporabnega znanja in poklicno usmerjanje.

Temu so prilagojene tudi metode dela, ki temeljijo na izkušenjskemu učenju in aktivnemu delu učencev. Prevladujejo: laboratorijsko in eksperimentalno delo učencev, samostojno in vodeno opazovanje, projektno delo, aktivno gojenje organizmov itd.

Učenci pridobivajo uporabno znanje za razumevanje procesov in pojavov v zvezi z dednostjo ter sposobnost predvidevanja posledic poseganja v dedni material.

Poglabljajo, razširijo in nadgradijo že usvojeno znanje pri obveznem predmetu in se urijo v njegovi uporabi v vsakdanjem življenju.

Navajajo se na kritično presojanje pozitivnih in negativnih posledic človekovega poseganja v dedni material in se zavejo možnih zlorab ter njihovih posledic. Spoznavajo eksperimentalne metode dela in se ob tem seznanjajo z moralno-etičnimi zadržki pri njihovi uporabi.

Nekaj tem, ki se jih bomo dotaknili:

Genetika – dedovanje, Zgradba celice, Celično jedro, Delitev celice, Prenašanje lastnosti s staršev na potomstvo, Mendlova genetika, Zgradba in pomen nukleinskih kislin, Molekularna genetika.

DEJAVNOSTI

Delo pri pouku poteka deloma samostojno. Eksperimentalne vaje bodo potekale v majhnih skupinah pod vodstvom učitelja, seveda pa ne gre brez teoretične razlage. Pri iskanju rešitev na določena vprašanja bomo uporabljali tudi internet. Če bomo dovolj pridni, si bomo šli ogledat celični laboratorij, kjer gojijo celične kulture izolirane iz tkiv človeka.

PREVERJANJE IN OCENJEVANJE

Ocenjevanje obsega znanje in razumevanje obravnavane snovi in obvladovanje eksperimentalnih veščin. Učenec je ocenjen za praktično in eksperimentalno delo. Ob koncu šolskega leta učenec dobi pisno oceno iz znanja in razumevanja teoretične snovi.