Astronomija

Izbirni predmeti s področja astronomije omogočijo učencu, da raziskuje svoj položaj v svetu glede na različne okoliščine. Pri tem z astronomskega vidika spoznava planet Zemljo, naše Osončje, našo galaksijo in vesolje nasploh.

Pri pouku predmetov s področja astronomije učence poučujemo o metodah dela in načinu sklepanja, ki so lastne vsem naravoslovnim znanostim. Poudarjamo pa pomen kritičnosti razlage opaženega.

 

Izbirni predmeti iz astronomije:

SONCE, LUNA, ZEMLJA

Učenci se seznanijo z nekaterimi pomembnejšimi zgodovinskimi odkritji v astronomiji. Podrobneje spoznajo lastnosti Sonca, Lune in Zemlje. Raziščejo njihove velikosti, oblike in medsebojne lege. Spoznajo gibanja Zemlje in Lune, pojasnijo nastanek luninuh men in letnih časov. Naše Osončje dojamejo kot del širšega vesolja.

 

DALJNOGLEDI IN PLANETI

Učenci spoznajo nekaj lastnosti svetlobe. Učijo se o projekciji ter o opazovanju predmetov. Natančneje se seznanijo z nastankom slike predmeta z različnimi optičnimi napravami. Spoznajo se z lastnostmi planetov in z njihovim gibanjem. Izdelajo model našega Osončja..

 

ZVEZDE IN VESOLJE

Učenci spoznajo osnove o zvezdah, o njihovih lastnostih in medsebojnih odnosih. Seznanijo se s slikami različnih objektov v vesolju in si ustvarijo celostni pogled o raznolikosti in razsežnosti vesolja. Spoznajo različne metode in načine merjenja v astronomiji.

 

DEJAVNOSTI

Pouk bo temeljil na metodah dela, ki jih sicer uporabljamo pri pouku naravoslovnih predmetov. Veliko bo terenskega dela, merjenja in opazovanja. Dogajanja v naravi bodo učenci ponazarjali tudi z modeli. Delali bodo pod vodstvom učitelja deloma samostojno, v parih ali v manjših skupinah.

Na podlagi opazovanj bodo oblikovali zaključke in jih kritično ocenili.

PREVERJANJE IN OCENJEVANJE

Učenci bodo skozi celo leto pridobili vsaj tri ocene na podlagi ocenjevanja poročil terenskega dela, seminarskega dela ter klasičnega pisnega in ustnega ocenjevanja znanja.

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Dostopnost