Literarni klub

Literarni klub je izbirni predmet, ki nadgrajuje predmet slovenščina. Poglablja in širi sposobnosti in znanja v okviru predmeta slovenščina, upošteva interese učencev in uravnoteža področji umetnostnega in neumetnostnega jezika. Povezuje se tudi z drugimi predmeti in področji: tujimi jeziki, zgodovino, geografijo, knjižnično vzgojo…

Izbirni predmet zajema dve podpodročji: branje in ustvarjanje leposlovnih besedil.

Pri branju se vzpodbuja enakopraven dialog bralcev; učencem se priporoča primerna besedila in se sprejema njihove pobude za lastno branje. Učitelju so v oporo priporočilni seznami branja. Podpodročje branja se povezuje z gibanjem Bralna značka in projektom Rastem s knjigo.

Dopolnilo šolskem branju je poustvarjalno in ustvarjalno pisanje učencev, ki jim povečuje občutljivost za literarno besedilo in hkrati ponuja možnosti za šolsko literarno ustvarjalnost.

Glavne vsebine predmeta so:

  • spoznavanje kakovostnega in raznolikega leposlovja
  • pogovor o prebranem besedilu, predstavljenje in utemeljevanje stališč
  • primerjava umetnostnih besedil
  • samostojno seznanjanje s sodobno besedno umetnostjo
  • ustvarjanje doživljajskih in domišlijskih besedil
  • poustvarjalno odzivanje na prebrano besedilo
  • pisanje publicističnih besedil o književnosti
  • urejanje šolski literarnih publikacij.

Predmet omogoča učencem razviti pozitiven odnos do literature in njenih zvrsti. Ob branju si lahko učenci oblikujejo osebnostno in narodno identiteto. S spoznavanjem drugih kultur si širijo svoje obzorje in oblikujejo strpen odnos do njih. Gojijo lahko svoje posebne književne interese in se ustvarjalno odzivajo na prebrano. Umetnostna besedila sprejmejo razmišljujoče in jih vrednotijo (poznajo razliko med umetniško in trivialno književnostjo). O svojih presojah in literarnih doživetjih govorijo in pišejo, upovedujejo pa tudi svoje stvaritve domišljiskih svetov. Najboljša besedila učencev objavimo.

Pripravila: Melita Rus

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost