»Vreme je!« ali Športni teden v Bohinju

»Vreme ni lepo ali grdo. Vreme je.« S tem stavkom so nas na deževen ponedeljek, 30. maja 2016, sprejeli v CŠOD-u Bohinj, pravzaprav na lokaciji Gozdne šole Taborniške zveze Slovenije v Ukancu tik ob Bohinjskem jezeru. Tu je letos potekal športni teden za osmošolce.

Kaj so zapisali učenci, si lahko preberete spodaj. Nekaj utrinkov pa je v fotogaleriji. (tekst in foto: Jana, Aleš, Andreja in Simona)

Športni teden v Bohinju

V začetku junija smo se učenci osmega razreda OŠ Trzin odpravili na športni teden v Bohinj, kjer naj bi preživeli teden dni v naravi. Po prihodu smo najprej pokosili, nato pa se udeležili popoldanskih dejavnosti.

Običajen dan se je začel z bujenjem ob okoli sedmih zjutraj. Sledila je jutranja telovadba, nato pa zajtrk in priprava na dopoldanske športne aktivnosti, ki so trajale približno dve uri in pol.

Ko smo prišli z aktivnosti, smo utrujeni pojedli kosilo in imeli čas za počitek. Med počitkom smo se lahko pogovarjali, igrali igre s kartami, igrali namizni tenis ter badminton ali počivali.

Sledile so popoldanske športne aktivnosti, za njimi pa večerja in organiziran zabavni večer. Ob 9. uri zvečer smo imeli čas za tuširanje in umivanje zob, nato pa je sledilo spanje.

Med tednom smo se ukvarjali z različnimi športnimi dejavnostmi, kot so lokostrelstvo, plezanje, vožnja s kanuji, kolesarjenje, pohod, preživetje v naravi in druge. Najljubša aktivnost mi je bilo plezanje, zato jo bom na kratko opisal.

Najprej smo poskrbeli za varnost s plezalnim pasom in čelado. Varovala sta nas tudi dva sošolca, ki sta plezalcu napenjala vrv. Nato smo začeli s plezanjem. Postopoma smo se s pomočjo lukenj v naravni steni vzpenjali proti vrhu 25 metrske stene. Z vrha smo se nazaj dol počasi spuščali, zraven pa so nas vzpodbujali sošolci. Aktivnost mi je bila zelo zabavna, ker sem prvič plezal po naravni steni.

Iz Bohinja smo se vračali polni veselih spominov nazaj proti Trzinu, kjer so nas čakali starši.

Lan Alexander Rojs, 8.b

Športni teden v Bohinju

V ponedeljek, 30. maja 2016, smo se učenci 8. razreda odpravili na športni teden v Bohinj. Ko smo prispeli, so nas učitelji razdelili v tri skupine. Vse skupine so izvajale enak program, le v različnih zaporedjih.

Prvi dan je deževalo in na urniku smo po kosilu imeli preživetje v naravi. Morali smo filtrirati vodo iz jezera, imeti roke do komolcev v mrzlem jezeru 2 minuti in sedeti 30 minut pod drevesom brez premikanja, nazaj do koče pa smo morali bosi. Svojo izkušnjo smo morali nato z dvema besedama opisati sošolcem v skupini. Najpogostejši besedi sta bili zanimivo in zabavno. Po programu smo se šli stuširati in spočiti. Ob 19.30 je bila večerja, po tem zabavni večer in ob 22. uri čas za spanje.

Drugi dan je še vedno deževalo in na programu smo imeli kolesarjenje in vožnjo s kanuji. Po jutranji telovadbi in zajtrku smo se pripravili in ob 9.00 začeli svojo pot. Zaradi dežja smo bili vsi mokri, a aktivnosti so vseeno potekale po urniku.  Ko smo prispeli nazaj do koče, smo očistili kolesa in se v sobah preoblekli v suha oblačila, mokra pa odnesli v sušilnico. Nato smo imeli kosilo in po kosilu počitek. Ob 15. uri pa je bil čas za popoldansko aktivnost – vožnjo s kanuji. Vsak je dobil svoje veslo, rešilni jopič in ker je občasno deževalo še palerino. Nato smo odšli do jezera in skupaj nesli kanuje v jezero. Učitelj nam je pokazal, kako obračati kanu in veslati z veslom. Kmalu po tem smo v skupinah po trije učenci sedli v kanuje in veslali drug za drugim po jezeru do približno pol šestih. Lačni smo z veseljem odhiteli v kočo, večer pa nadaljevali še z malo zabave, večerjo, kvizom in spanjem.

Tretji dan je posijalo sonce. Po jutranji telovadbi in zajtrku smo se zbrali pred kočo in z malico in pijačo v nahrbtniku odpravili na pohod k slapu Savica. Hodili smo približno eno uro in pol in ko smo mislili, da smo na cilju, smo se znašli pred 553 stopnicami. Ko smo prišli do vrha, smo zagledali 78 m visok slap in uživali ob pogledu nanj. Po kosilu smo imeli lokostrelstvo. Učitelj nam je povedal vse, kar moramo vedeti o loku in njegovi uporabi. Najboljši lokostrelci so zadnji dan dobili priznanje. Sledila je večerja, po kvizu večerni sprehod do sladoleda v Ribčevem Lazu.

Četrti dan je bila telovadba nekoliko zahtevnejša, saj smo zamujali. Po teku smo delali počepe in druge kondicijske vaje. Sledilo je plezanje po naravni steni. Sprehodili smo se do Ribčevega Laza, kjer nam je učitelj predstavil plezanje. Plezali smo približno 25 m visoko. Popoldne smo imeli predavanje o orientaciji, kjer so nam razložili vse o kompasu, kako ga uporabljati in kako se orientirati brez njega. Po večerji smo se vsi zbrali okoli tabornega ognja, se šli razne zabavne igre ter peli pesmi dolgo v noč. Žal smo morali iti spat že ob 22. uri.

V petek smo zjutraj namesto telovadbe imeli čas za pakiranje. Po zajtrku smo imeli na urniku orientacijski tek, kjer smo bili razdeljeni na trojke. Vsaka skupina je dobila različno progo, kjer smo se morali orientirati in poiskati točke na drevesu. Bile so tri proge: rumena, zelena in bela. Ko smo našli točko, smo se poleg nje slikali, da smo imeli dokaz, da smo to točko zares našli. Ko pa smo našli vse točke, smo tekli nazaj do doma, kjer so nam sešteli čase. Po kosilu nam je vodja Doma podelil priznanja in vsi skupaj smo se odpeljali nazaj v Trzin, kamor smo prispeli ob 16. uri.

V šoli v naravi sva se imeli zelo dobro in upava, da bomo s šolo šli še na kakšen izlet kot je bil ta.

Lea Goričan, Pia Guček 8.b