Urejanje skalnjaka oziroma zeliščne spirale na šolskem ekovrtu

Počitnice so minile, vreme je bilo že čudovito, da smo lahko zavihali rokave in začeli s prenovo ter ureditvijo skalnjaka. Pri skalnjaku oziroma zeliščni spirali zlagamo kamne v obliki spirale, ki se vije od vrha do tal. Določena višina in naklon skalnjaka služita za dobro odtakanje in pretakanje vode po spirali. Okvirno en meter od tal je vrh skalnjaka, spirala pa se postopoma spušča do tal, torej do izteka. Pri posameznih delih spirale je različna mikroklima z različnimi pogoji. Na vrhu skalnjaka oziroma spirale navadno posadimo rastline, ki potrebujejo zelo malo vode in imajo rade sušno zemljo – sredozemska zelišča, kot sta na primer rožmarin in sivka. Po spirali navzdol tako zasajamo primerne rastline. Čisto na dnu skalnjaka bomo posadili vrtno krešo ali meto.

Na šolskem ekovrtu bomo že obstoječ skalnjak preuredili v zeliščno spiralo. Vrtičkarji smo odstranili kamne, razen spodnje vrste, ki je temelj skalnjaka in služi kot okvir. Nato smo odstranili še obstoječe rastlinice, ki smo jih presadili v lončke in naredili tudi več podtaknjencev, katere bomo v prihodnje posadili na skalnjak oziroma v spiralo.

Mihael Božič, koordinator in vodja projekta Šolski ekovrtovi