Izdelovanje semenskih kroglic

Sredino srečanje v okviru eko krožka je potekalo v učilnici. Vrtičkarji smo izdelovali semenske kroglice, ki so namenjene predvsem zasaditvi neplodnih in zapuščenih tal bodisi z užitnimi bodisi z okrasnimi rastlinami. Uporaba kroglic je zelo preprosta, saj jih lahko odvržemo, kjer želimo, da se rastline zasadijo, počakati je treba samo še dež. Potem bodo iz njih vzklile rastline, katerih semena smo uporabili.

Domači kompost in glinasto zemljo krtin, ki smo jo predhodno nabrali na šolskem vrtu, smo uporabili za izdelavo kroglic. Glino smo najprej namočili z vodo, vendar le toliko, da smo iz nje lahko oblikovali kroglice. V kroglice smo s prstom naredili vdolbino, jo napolnili s kompostom in dodali semena. Kroglice smo oblikovali do konca. Kompost v kroglicah služi kot hranilo za semena, semena pa vzklijejo v kompostu, ko pridejo v stik z vodo oziroma dežjem. Otroci so dobili navodilo, da kroglice doma posušijo in jih nato uporabijo, kjer bodo želeli. Uporabili smo semena motovilca, solate in sončnic.

Mihael Božič, koordinator in vodja projekta Šolski ekovrtovi