Dan očarljivih rastlin je bil spremljevalni dogodek ob 100-letnici Univerze v Ljubljani. V Ljubljani, v Biološkem središču, so v petek, 24. maja 2019, potekali različni praktični prikazi, delavnice, kvizi in igre, ki so jih izvajali znanstveniki, univerzitetni profesorji in študenti pod okriljem Slovenskega društva za biologijo rastlin.
Učenci so na zanimiv način spoznavali svet očarljivih rastlin in delo znanstvenikov.
Nekaj utrinkov z delavnic:
-
-
O POMENU TURGORJA ZA DELOVANJE RASTLIN Za rastlinske celice je značilen turgor, tlak, ki celično membrano pritiska ob celično steno. Povezan je z vsebnostjo vode, pa tudi z vsebnostjo topljencev. Pri zelnatih rastlinah se nezadosten turgor odraža v venenju.
-
-
NAJVEČJI ZELENI OČARLJIVCI, DREVESA Spoznavali smo največje zelene očarljivce –drevesa. Z vsemi čutili smo ugotavljali kako zelo raznolik in pisan je svet dreves.
-
-
JAGODE = SLADKO = RDEČE = ?
Na stojnici Kmetijskega inštituta Slovenije so učenci lahko ocenjevali lastnosti različnih jagod. Izmerili so kako sladke so (refraktometer), opazovali barvo in obliko plodov ter jih seveda poskusili, tako, da so vsa čutila potrdila rezultate instrumentalnih meritev.
-
-
ŽIVLJENJE V PLASTENKI Ali sploh poznamo naš ekosistem? Kaj sploh je to? Učenci so ustvarili svoj ekosistem in spoznali, kako deluje.
-
-
-
ENERGIJA IN HRANILA IZ RASTLINSKIH ŽIVIL Rastlinske surovine predstavljajo najpomembnejši vir energije in osnovnih hranil za prehrano človeštva. Iz njih z različnimi tehnološkimi procesi proizvajamo živila. Osnovne skupine hranil kot so ogljikovi hidrati, maščobe in beljakovine so v rastlinskih živilih zastopane v različnih razmerjih.
-
-
-
KAJ JE ŠOTNO BARJE? Šotna barja so redek in ogrožen ekosistem v Sloveniji. V svoji prvotni podobi jih najdemo le še na območju Jelovice, Pohorja in Pokljuke. Nastala so iz nekdanjih ledeniških jezerc. Na delavnici so učenci s pomočjo makete spoznali lastnosti šotnih barij, značilne rastlinske vrste in ekološke posebnosti.
Vodja naravoslovnega dne: Zdenka Oblak