Šolski ekovrtovi v okviru projekta EAThink

V čast nam je, da smo vključeni v projekt EAThink – misli globalno, jej lokalno, ki je namenjen osnovnim in srednjim šolam iz 12 evropskih in 2 afriških držav in je sofinanciran iz strani Evropske unije. Cilj projekta je okrepiti kritično razumevanje in delovanje mladih in učiteljev glede globalnih izzivov, s posebnim poudarkom na prehranski varnosti in neodvisnosti, na trajnostnih prehranskih sistemih in malih kmetijah.

Danes po svetu trpi lakoto več kot 800 milijonov ljudi, v najbogatejših državah pa zavržemo več hrane kot kdajkoli prej. Današnji prehranski sistem ima veliko negativnih vplivov na okolje in zdravje, politični in finančni interesi pa pogosto ogrožajo pravice kmetov in potrošnikov.

Na naši šoli smo se v okviru projekta EAThink vključili v dejavnost »šolski ekovrtovi«, kjer želimo učencem približati pomen vrta in samooskrbe, da bodo v prihodnosti razmišljali tudi o tem, kako si lahko z nekaj dobre volje, časa in znanja sami pridelajo hrano. Cilj je ozavestiti učitelje in učence glede globalnih izzivov, s posebnim poudarkom na prehranski varnosti in neodvisnosti, na trajnostnih prehranskih sistemih in malih kmetijah.

Jeseni smo tako s pomočjo sredstev Inštituta za trajnostni razvoj nabavili sadike malin in ribeza. Odločili smo se za dve vrsti sadik.  Pred samo zasaditvijo je ekipa vrtičkarjev izkopala in pripravila sadilne jame za jagodičevje. Gnoj je šola pridobila od društva Florijan. V mesecu novembru je ekipa vrtičkarjev pognojila zemljo in zasadila jagodičevje – maline ter ribez. Sadike so obložili z listjem. Poleg omenjenega sta bili posajeni tudi zimska čebula in česen.

Trzin, 29. 12. 2016                                                          Koordinator projekta: Mihael Božič

 

20161124_132346

20161124_132404

20161124_132434

20161124_132511

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost