Seminar programa »Šolski ekovrtovi«, zaključni seminar projekta »EAThink2015 – Jej lokalno, misli globalno« in podelitev znakov Šolski ekovrt

V torek, 24. 10. 2017, je bil v Ljubljani jesenski seminar programa »Šolski ekovrtovi« in zaključni seminar projekta EAThink2015 – Jej lokalno, misli globalno. Po uvodnem pozdravu organizatorjev nam je gospa Tamara Urbančič na kratko predstavila življenje ljudi v Burkini Faso, nato pa nam je predvajala zmagovalni 30-sekundni video posnetek z naslovom Prehransko svarilo, ki temelji na kritičnosti do slabe hrane in splošne brezbrižnosti do celotne verige pridelave hrane in vpliva na okolje. Ogledate si ga lahko na spodnji povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=_H5kpLp-ePA&list=PLRQhCHfkeiSDpsGjvC5e2PlM-tzhO_MVo Video je nastal, ko so na Inštitutu za trajnostni razvoj v okviru projekta »EAThink2015 – Jej lokalno, misli globalno!« razpisali nacionalni natečaj za najboljši amaterski video na temo trajnostnih prehranskih sistemov in pravice do zdrave hrane.

Sledilo je predavanje gospe Jožice Fabjan, permakulturne strokovnakinje, ki je predavala o tem, kako ravnati, da na šolskem ekovrtu ne bo škodljivcev in bolezni, temveč le živali in mikroorganizmi. Sledile so izbrane izkušnje z dejavnostmi EAThink2015 in nadaljevanje v novem šolskem letu. Gospa Lidija Turk (ITR) in gospa Jožica Fabjan sta nam povedali nekaj o delavnicah za oblikovanje ali nadgradnjo šolskega ekovrta, gospa Petra Perne, trenerka globalnega učenja, nam je predstavila delavnice globalnega učenja in povedala nekaj o razstavi „Hrana v oblaku“, predstavitev priročnika EAThink za globalno učenje in šolske ekovrtove pa je imela dr. Anamarija Slabe (ITR).

Sledila je pogostitev ekološke malice iz ekološke kmetije Pri Baronu (Uranjek). Po premoru nam je dr. Anamarija Slabe povedala še nekaj o programu Šolski ekovrt v novem šolskem letu.

V zadnjem delu našega srečanja je sledila podelitev znakov Šolski ekovrt in častnih izjav osnovnim, srednjim šolam in vrtcem, ki so izpolnili pogoje za usvojitev znaka. S podpisom častne izjave zagotavljamo, da bomo na našem vrtu upoštevali nekatera načela šolskega ekovrtnarjenja. Z veseljem sporočamo, da je znak Šolski ekovrt prejela tudi naša šola.

Mihael Božič