Aktivnosti na šolskem ekovrtu

Začeli smo z vzgojo sadik za naš šolski vrtiček. Ker nam primanjkuje prostora in nimamo rastlinjaka ali toplih gredic za vzgojo sadik, smo uporabili metodo zimske setve. Zimska setev je primerna za vse, ki jim primanjkuje svetlobe, prostora in ustreznih pogojev za vzgojo sadik ter za vse tiste, ki se soočajo s škodljivci.

Z zimsko setvijo začnemo v sredini meseca februarja, najkasneje pa v prvi polovici marca. Za zimsko setev uporabimo mešanico komposta, šote, zemlje deževnikov ali pa samo kompost. Vrtna zemlja je za zimsko setev neprimerna, ker je pretežka in dlje časa ostaja hladna. Vrtno zemljo lahko uporabimo le v primeru, če je peščena.

Uporabimo plastične lončke jogurtov, smetane, skute s prozornimi plastičnimi pokrovi. Za pokrove lahko uporabimo tudi prozoren pokrov od cd tortic. Na dno posodic obvezno naredimo drenažne luknjice in posodice do ⅔ napolnimo z ustrezno mešanico zemlje oz. komposta. Z razpršilko zalijemo zemljo in po vrhu posujemo semena. Semena pa nato posujemo s suho mešanico zemlje ali kompostom. Zemlje na vrhu semen nikoli ne tlačimo, ker si bomo s tem otežili ločevanje sadik, hkrati pa preprečujemo enakomerno kalitev. Suho zemljo pošpricamo z vodo in lonček pokrijemo s prozornim pokrovom. Postavimo ga ob steno hiše, ki je najbolj obsijana s soncem. Čez čas se bo na pokrovu nabral kondenz. Dokler je kondenz prisoten, je zalivanje nepotrebno. Po potrebi škropimo s pršilko, če je vrhnja plast zemlje suha. Ko semena vzklijejo, lahko čez dan pokrovčke odstranimo. Ker so rastline že od samega začetka vajene mrazu, jim ta prav nič ne škodi. Ko se prva dva klična listna na steblu postavita vodoravno s tlemi, potem rastline pikiramo v ločene lončke, 0,5 neto. Lahko pa počakamo, da še malo zrastejo. Ko presadimo rastline v ločene lončke, pazimo, da jih ponoči še vedno zaščitimo pred mrazom in nizkimi temperaturami. Pokrijemo jih z drugimi plastičnimi lončki ali s polivinilom. Bodimo pozorni, da jih ne poškodujemo in da jih zjutraj odstremo.

Otroci so posadili semena, ki so si jih izbrali sami. Postavili pa smo jih na okensko polico šole. Vzgojene sadike bomo kasneje posadili na šolski vrt.

Mihael Božič, koordinator in vodja projekta Šolski ekovrtovi