29. državno tekmovanje Mladina in gore

Trzinski Obriti orli so se tokrat morali zadovoljiti z 2. mestom. To je še en odličen rezultat, ki ekipe Trzincev na “večni lestvici tekmovanja” postavlja na najvišje mesto. Trzinci smo najuspešnejši udeleženci tekmovanj “Mladina in gore”!
Foto: Manca Čujež

Tekmovanja se je udeležilo 80 tekmovalcev v dvajsetih osnovnošolskih ekipah in 38 srednješolcev v devetnajstih dvojicah.

Za uvodni kulturni program je poskrbel otroški pevski zbor OŠ Trzin pod vodstvom Mateje Košir in ob glasbeni spremljavi Barbare Karba.  Zbor se je tokrat “spoprijel” tudi z državno in planinsko himno, zbrane pa so nato pozdravili podpredsednik Planinske zveze Slovenije (PZS) Roman Ponebšek, župan občine Trzin Peter Ložar, v. d. ravnateljice OŠ Trzin Jana Klopčič, predsednik planinskega društva (PD) Onger Trzin Emil Pevec in koordinatorica tekmovanja “Mladina in gore” Brigita Čeh.

Ekipe so dopoldne pisale teste, ki so določili potnike v popoldanski finale.

V finalni del državnega tekmovanja za osnovno šolo se je uvrstilo šest najboljših ekip, ki so v finalu v obliki kviza odgovarjale na vprašanja iz Planinske šole in dodatnega gradiva, znajti so se morale v določanju kamnin ter v praktičnih nalogah iz prve pomoči in orientacije. Nove državne prvakinje so postale tekmovalke iz ekipe Fosili (PD Podnanos, OŠ Draga Bajca Vipava), tik za njimi so bili lanski zmagovalci, naši domači Obriti orli (PD Onger Trzin, OŠ Trzin), tretje pa Gorske košute (PD Tržič, OŠ Tržič). Na četrtem mestu so pristali Litijski orli (PD Litija, OŠ Litija), na petem Drzne mušnice (PD Bled, OŠ prof. dr. Josipa Plemlja Bled) in na šestem Nanoške polente (PD Postojna, OŠ Miroslava Vilharja Postojna).

V finalnem delu tretjega srednješolskega tekmovanja MIG je osmerica najboljših ekip skozi težje praktične naloge pokazala znanje iz vremenoslovja, prve pomoči in planinstva od A do Ž. Tudi letos so bili nepremagljivi tekmovalci PD Idrija, ki so se veselili prvih štirih mest.

V finalu sta se mladim predstavila tudi skrita gosta – zadnja leta najuspešnejša slovenska alpinistka Nastja Davidova in alpinistična legenda Tone Škarja.

Letošnjega tekmovanja so organizirali PZS, Mladinska komisija PZS,  Zavod za šport RS Planica, PD Onger Trzin in Osnovna šola Trzin s podporo mnogih sponzorjev in donatorjev, ki so poskrbeli, da darilne vrečke za mlade planince niso bile preveč prazne.

Več informacij o tekmovanju pa lahko najdete na spletni strani www.onger.org.

Emil Pevec

V finalu tekmovanja se je pomerilo šest najboljših ekip.
Foto: Manca Čujež

Zmagovalke letošnjega tekmovanja prihajajo iz Podnanosa, kjer bo naslednje leto jubilejno, 30. tekmovanje “Mladina in gore”.
Foto: Manca Čujež

Najuspešnejše srednješolske ekipe PD Idrija z mentorjem Nacetom Breitenbergerjem, povezovalcem Blažem Lesnikom (na levi) ter s podpredsednikom PZS Romanom Ponebškom in koordinatorico tekmovanja Brigito Čeh na desni.
Foto: Manca Čujež

Prva gostja v finalu je bila zadnja leta najuspešnejša slovenska alpinistka Nastja Davidova
Foto: Manca Čujež

Drugi gost finala je bil legendarni vodja številnih himalajskih odprav Tone Škarja, ki je nekaj dni pred tekmovanjem dopolnil 81 let.
Foto: Manca Čujež

Skupinska slika dela trzinske ekipe, ki je “stala” za organizacijo tekmovanja.

Skupinska